Gizem Köse

Mindful Eating – Ass. Prof. Acibadem University

English:

Upon her graduation from the department of Nutrition and Dietetics in the Faculty of Health Sciences in Başkent University in 2010, she started working on mindfulness with her deep interest in psychology and psychiatry. After that, she completed her thesis at Yıldız Technical University’s MBA program on the subject, ‘Neuromarketing: Marketing with Neuroscience’ in 2013, stating the importance of psychological factors on food choices. Dr. Gizem Köse started her ‘Healthy and Permanent Weight Loss’ program in 2014 by combining her studies with those of psychiatrist Prof. Dr. Aslıhan Dönmez. Then she expanded her studies on mindfulness and translated the term ‘Mindful Eating’ into Turkish to create a Turkish definition of ‘Mindful Eating’ in a scientific journal that published in 2016. She also adapted the Mindful Eating Questionnare into Turkish and brought a measurement tool to the scientific world within the field.

She worked with Obesity and Eating Disorders at NPIstanbul Brain Hospital for a long time. During the same period, she worked as a faculty member in two departments, where she served as head of department at Uskudar University. Then, she completed her doctoral study in the Nutrition and Dietetics Doctorate program in Başkent University Institute of Health Sciences with her thesis titled, ‘A Study on Mindful Eating Status of University Students’ and by becoming a doctor, she specialized in obesity and eating disorders. She visited eating disorders clinics in Manhattan and Hamptons, broadened her experience. She continues to accept clients in Prof. Dr. Aslıhan Dönmez’s clinic with mindful eating treatment plans including both ‘Healthy and Permanent Weight Loss’ and ‘Eating Disorders’ (as individual and group treatment plans) and continues her academic journey at Istanbul Kent University’s Faculty of Health Sciences. In addition to her individual seminars, she organizes trainings and educational events for students, dietitians and the public. In addition to having many studies published in scientific journals, she expanded mindfulness-related practices with Mindfulness Based Eating Awareness Training in Boston, USA. She continues her academic studies, education and trainings in Turkey, and all over the world online.

Türkçe:

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Mezun olmasıyla beraber psikoloji ve psikiyatriye olan ilgisi ile farkındalıkla ilgili çalışmalara başladı. 2011 yılında katıldığı Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programından psikolojik faktörlerin besin seçimleri üzerindeki önemini belirten ‘Nöropazarlama: Nörobilimle Pazarlama’ tez çalışmasını tamamlayarak 2013 yılında mezun oldu. 2014 yılında Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Dönmez ile çalışmalarını birleştirerek ‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama’ programına başladı. Ardından farkındalık üzerine çalışmalarını bilim dünyası ile birleştirerek Türkiye’de ilk defa 2016 yılında bilimsel bir dergide ‘Mindful Eating’ terimini Türkçe’ye çevirip, ‘Yeme Farkındalığı’ kavramını yayınladı. Ayrıca yeme farkındalığı ölçeğini Türkçe’ye uyarladı, bilim dünyasına bir ölçme aracı kazandırdı.

NPİstanbul Beyin Hastanesi’nde uzun yıllar Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak Obezite ve Yeme Bozuklukları üzerine uzmanlaştı. Aynı zaman diliminde Üsküdar Üniversitesi’nde başkanlık görevini üstlendiği 2 bölümde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2017 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Doktora programından ‘Üniversite Öğrencilerinin Yeme Farkındalığının Üzerine Bir Araştırma’ tez çalışmasını tamamlayarak mezun oldu ve Doktor unvanını aldı.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tedavi sistemlerini deneyimlemek amacıyla Manhattan ve Hamptons’taki yeme bozuklukları kliniklerini ziyaret ederek deneyimini zenginleştirdi. Prof. Dr. Aslıhan Dönmez’in kliniğinde hem Yeme Farkındalığı ile ‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama’ hem de ‘Yeme Bozuklukları’ üzerine bireysel ve ekip tedavisi olarak danışan kabulüne devam etmektedir. Akademisyenlik hayatını ise İstanbul Kent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde sürdürmektedir. Amerika’da temelleri atılmış olan Turkish Coffee Lady Foundation derneğinde danışma kurulu üyesi olup, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sürdürülebilir Yaşam Derneği üyesidir. Bilimsel dergilerde yayınlanmış birçok araştırmasının yanı sıra, Boston’da aldığı Mindfulness Based Eating Awareness Training ile uygulama alanını genişletmiştir. Bireysel olarak verdiği seminerlerinin yanında öğrencilere, diyetisyenlere ve halka yönelik eğitimler düzenlemektedir.

Comments are closed.